درب اتوماتیک

درب اتوماتیک

درب اتوماتیک

برندهای درب های اتوماتیک : Sommer  , Faac , Fadini , Porteco , Beninca , Come

گروه مکانیک‌دُر با پشتوانه سال‌ها تجربه خود در زمینه نصب و راه‌اندازی انواع درب‌ها قادر به نصب درب‌های زیر است:

الکترومکانیک وهیدرولیک: بازویی دو لنگه وتک‌لنگه
ریلی پارکینگ
کرکره برقی شامل توبلار و ساید
اتوماتیک کشویی شیشه‌ای فروشگاهی و سکشونال
انواع قفل‌‌های برقی ریموتی
 

تاریخچه درب های اتوماتیک

درب اتوماتیک یا خودکار از آن دسته از درب ها هستند که عمل با و بسته شدنشان بدون دخالت انسان توسط فشار دادن یک کلید یا ریموت انجام میشود. طراح و مخترع این مدل از درب ها در دهه ی ۱۹۷۰ میلادی به یک دانش آموز ساکن اوهایو آمریکا بر می گردد که می توان وی را پدر تاریخچه درب اتوماتیک نسل نوین دانست . او در مدت زمانی کوتاه با نشر آگهی در روزنامه ها ۱۳ عدد دستگاه درب اتوماتیک را توانست به فروش برساند که بعد از آن نخستین شرکت ها در این حرفه تاریخچه این صنعت ایجاد شد.

که در ابتدا به شکل اخذ سفارش خاص هر مشتری و تحویل کالای مورد نیاز و متناسب به وی بود. با گسترش یافتن شهر نشینی و عوامل فن آوری موضوع رفاه و امنیت ساختمان ها مهم تر و تولید درب اتوماتیک بیشتر شد که این مسئله تاریخچه درب اتوماتیک را متحول کرد. اولین سیستم که به بازار امد پنوماتیک بود که نحوه کارایی این سیستم به کمک یک کمپرسور یک مخزن پر از هوای فشرده می شد که فشار هوا باعث حرکت پیستون به جلو و عقب می شد . دلایلی که این سیستم منسوخ شد قیمت بالا البته حجم بالا نیاز به سرویس کاری ماهانه و سر وصدای بالای کمپرسور باد و در ضمن نقص در ایمنی را می توان نام برد که با رقابت شرکت های این صنعت چندین مدل از درب ها اتوماتیک الکترو مکانیک تولید و عرضه گردید.

درب اتوماتیک

درب های اتوماتیک پارکینگ

درب بازوی پیستونی

این مدل از جکها الکترومکانیک که از یک گیربکس مکانیکی بهره می برند که حرکت چرخشی رُتور را به حرکت خطی تبدیل می کند
نوع کارکرد این دسته از جک های بازویی از حرکت رُتور با چرخ دنده باشد که رُتور داخل یک سیم پیچ استوانه ایی شکل مغناطیسی حرکت می کند و چرخ دنده گیربکس را که اکثراً از آلیاژ برنج و مس می باشد را می چرخاند ، چرخ دنده هم که به شفت گیربکس متصل است حرکت چرخشی را به میله ماردون انتقال میدهد و آن را به گردش می آورد میله ماردون هم مانند یک پیچ بلند عمل میکند و مهره یا تفلونی که به لوله استیل تو خالی ثابت متصل است مانند یک پیچ و مُهره عمل می کند که تفلونی با چرخش ماردون لوله استیلی به داخل لوله بزرگ تر خود عقب جلو میکند در با این حرکت عمل باز و بسته کردن درب انجام میگیرد.

درب اتوماتیک

جک های بازویی میل ماردون یا کالسکه ای:

این مدل از جک های اتوماتیک همانند جک های پیستونی الکترو مکانیک هستند با این تفاوت که موتور این مدل از سیستم خطی طراحی شده به این صورت که موتور دقیقا هم خط میله ماردون است و گیربکس این مدل از چهار چرخ دنده تشکیل شده که باعث حرکت یک نواخت و انتقال نیروی بیشتر به ماردون می شود . مهره ماردون این مدل فلزی از الیاژ برنج و مس است که درون یک قطعه به شکل U انگلیسی (کالسکه ای) نام دار قرار گرفته است، که پایه ی (کالسکه ای) به پلیت درب متصل شده.

درب اتوماتیک

البته نوع دیگری از جک های بازویی از خوصیات هر دو جک پیستونی و میل ماردون (خطی) طراحی و ساخته شده است ،به ا ینصورت که همان جک بازویی میل ماردون ( کالسکه ای) هستند با این تفاوت که بجای مهره ماردون کالسکه ای لوله و پیستون استفاده شده است و برای درب های با عرض بیش از ۳ متر پیشنهاد میشود .

درب اتوماتیک

جک های بازویی هیدرولیک :

جک هیدرولیک وسیله‌ای است که در آن نیرویی بر روغن موجود در یک استوانه کوچک وارد می‌شود. این نیرو سبب می‌شود که روغن غیر قابل تراکم به استوانه بزرگ منتقل شود. روغن به پیستون استوانه بزرگ فشار می‌آورد و باعث بلند شدن بار روی استوانه (مثلا ماشین) می‌شود. مکانیزم کار ماشینهای جرثقیل ، و غیره نیز چنین می‌باشد که در عین سادگی ، کار مفید زیادی با بازده بالا انجام می‌دهد.

جک های هیدرولیکی برای ترددهای زیاد و درب های با وزن بالا استفاده می شود و یک برتری منحصر به فرد دارد آن هم این که در شهرهای سردسیری که جک های دیگر برای کارکرد مناسب مشکل دارند این جک که از روغن استفاده میکند بدون هیچ تغییر در عملکرد به کار خود ادامه می دهد، و تنها یک نوع ۲۲۰ ولت دارد. ایمنی دربهای اتوماتیک هیدرولیکی بسیار بالاست و این سیستم در برابر فشار متقابل مقاوم است و اگر با قفل برقی همراه شود درصد نفوذ پذیری را برای افرادی که ریموت کنترل ندارند را به تقریبا صفر می رساند.

درب اتوماتیک
درب اتوماتیک

درب های ریلی(کشویی)پارکینگ

کاربرد این گونه از درب های اتوماتیک الکترومانیک است که ِِریل (دنده شانه ایی) نصب شده بر روی درب ثابت نصب میشود و توسط چرخ دنده گه به گیربکس متصل است به حرکت می آورد که مکان نصب همه مدل ها کاملا شبه به هم است بالا و پایین درب نصب میشود عملکرد این گونه از درب های کشویی با حرکتی یکنواخت ،آرام و بی صدایی دارند که فرمان قطع باز وبسته درب با میکروسوئیچ مگنتی می باشد که در مکان هایی مانند ساختمان های اداری و کارخانه ها کاربرد دارد.

درب های اتوماتیک

جک های الکترو مکانیک با ولتاژ های ۲۲۰ ولتAC و ۲۴ ولت DC تولید میشوند لذا هر کدام مزایا و معایبی دارند با توجه تعداد تردد ، وزن و طول درب و نیاز مشتری توسط کارشناس مربوطه به کارفرما پیشنهاد میشود.

درب اتوماتیک فادینی FADINI ایتالیا

مناسب برای درب های دو لنگه با حداکثر عرض ۲ متر برای هر لنگه و تا وزن ۴۰۰ کیلوگرم زمان بازگشایی درب ۱۹ ثانیه – بهره مند از موتور هیدرولیک پیشرفته – دارای کلید خلاص کن دستی – در مواقع اضطراری – قابلیت اطمینان بالا، ایمن، زیبا و بدون صدا – قابل محافظ از جنس آلومینیوم آنودایز شده – بهترین انتخاب برای واحدهای با تردد بالا – حداکثر زاویه قابل بازگشایی ۱۱۰ درجه
ولتاژ ورودی ۲۳۰ ولت